pátek

X a x mrknutí za minutu

V následujících řádcích proberu řádku pomyslných „odkazů“, které se nacpaly do vřískající minutovky. Teoreticky, lokací se za dobu trvání videa změní pět, takže to vezmeme postupně. Mimochodem, proč má to video tak hloupý název? Překvapením to není snaha rádoby zaujmout, ani cíleně někoho donutit ze zvědavosti prostě KLIKNOUT. Já akorát, nechtěl jsem se hned názvem jako klíště chytit a parazitovat na známý sérii. Jo, prostě tomu třeba vlepit název jenom „Vřískot“, aby si po netu brouzdající fanoušci filmu mysleli, že je to nějaký bonus video, co jim zázrakem uteklo. Takže na to kliknou a … zjistí, že tomu tak není. To pro úvod, teď už hop a hop, utíkejme k tomu intro záběru, k tomu v noci domku:


1) Evil Dead - chtěl jsem, aby tam někde po stranách u těch keřů bylo vidět, jak silueta stromu znásilňuje dívku. To mi nehráblo, ale mrkal jsem tak na svoje oblíbený „Evil Dead“. Nakonec mi to přišlo zcestný, protože očima sledujícího – já chci, aby jste vnímali ten dům, Měsíc a hvězdy. A to už je dost podnětů na vnímání u takhle krátkýho záběru, hned z kraje videa. Takže, být tam ještě v pozadí tohle? To by bylo přeplácaný. A tak nakonec tedy, je to jen bonus ve stylu „Všimneš si – všimneš, když ne – je mi to jedno“ (ostatně, jako většina následujících „odkazů“). Nechtěl jsem, aby to budilo výraznou pozornost, ale ty dva stromy mají takové nenápadné, avšak zlověstné oči, když se podíváte. A na tom levym je ještě na kmeni psáno: „BC + náčrtek motorový pily = v srdíčku ED “. Je to ještě víc na „h“ + čtyři písmena (přičemž to poslední je „o“) vidět, než jsem si původně myslel. „BC“ neznamená „Black Company“, ale iniciály – Bruce Cambell. Motorová pila je pro sérii ikonická a to „ED“, to je už přímo „Evil Dead“.

2) Muž na Měsíci - ten Měsíc tam, ten má na sobě jakéhosi panáčka. Z fleku je podobný panáčkovi, který bydlí na dveřích od pánských WC. Měsíc má úmyslně místo pusy nápis „moon“. Stojí na něm totiž ne holka, ale muž, takže je to jakoby „Man on the Moon“. Další film, co mám strašně rád. Ale nijak to opětovně nezasahuje do „děje“ a tak jsem to taky chtěl (je to minutová blbina, takže je vtipný, když tu mluvim o nějakym ději, proto ty uvozovky).


3) Temný rytíř - když přejdeme do obrazu druhého, to je ten plešatý pán na římse, tak je tu jednak Batman, ale i další dva nepodstatné drobky. Na dveřích za plešounem je červeně napsáno „Why so serious?“, aneb hahaha, teď budu říkat vtip, takže pozor! Joker už má Batmana tak na háku, že leze i na ten barák, kde má město signální zařízení pro „Netopýra“. Píše mu tam takhle vzkazy („Why so serious?“ říká samozřejmě Joker v „Temném rytíři“, což je můj další velmi oblíbený film).  


4) Spider - man - druhá věc, říkal jsem si, že tam ten Spider-man znuděně sedí a ukazuje prostředníček jako, že: „No jasně, když máte problémy, tak si zavoláte na pomoc Batmana. Když ten nemůže, tak koukám plešoune, že máš v ruce ještě kotouč se Supermanem, ale na toho kluka od Marvelu? Co? Na toho vždycky zapomenete! Pche, nas*rte si!“. Jelikož jsem to, budu-li nadále sprostý, pos*al se světlem a ten prostředníček nebyl v záběru moc viditelný, dopsal jsem tam ještě to „Fuck You!“. Ale tohle není hlavní! Pokud na to koukáte, hlavní je v tu chvíli ten pán, co říká: „Eee, špatný kotouč!“. 


5) Hellraiser a Fontána - když holka zvedne telefon, tak v knihovně vedle ní napravo, jen dvě knížky mají názvy. Jedna „Hell“ a druhá „Raiser“. Tykám Ti, spoj si to a je tu další výrazná horor série (vzpomínám si, jak jsem se jako malej toho „pána, co omylem spadl do krabice s hřebíky“ bál). Uprostřed, mezi těmi červenými knížkami, je i ta pověstná kostka. Ale moc se mi nepovedla, takže mám pocit, že kdybych to někomu řekl, že je to právě TA KOSTKA, tak ji nepozná.
V tom samém krátkém záběru nalevo, tam je vidět dveřmi i kousek ven. Bylo by trapný, kdyby jste tam viděli kus koberce či topení a proto, přikreslil jsem kus zahrádky. Opravdu ne, fontána nemá na sobě nápis „Fountain“ proto, že je to nakreslený tak pitomě, až by to nikdo nepoznal. „Fontána“ je můj další oblíbený film.
PS k „Vřískotu“ – před začátkem malování, vyštrachal jsem starou VHSku, kde byl právě nahraný „Scream“ (kdysi z televize). Např. ta první oběť, kterou hraje Drew Barrymore, ta se jmenuje i tady Casey (má podobné oblečení a sestřih). I ta knihovna je v rohu, vedle ní pak stojí tv stolek a jsou tam taky ty bílý dveře ven. To je „trošku stejné jako z filmu“ úmyslně.


6) Clerks 2 - ano, už otřepaná fráze, další můj oblíbený film (a to dost hodně). V pozadí záběru s mluvícím poldou, opřené postavičky o sanitku, to má být Jay a Tichej Bob. Jsou v pološeru, protože zase, je to jen „boční mrknutí“. Navíc, tohle souvisí trošku se „Vřískotem“ vlastně, protože se tihle dva na skok objevili ve třetím „Screamu“ dílu. A že jsou opřeni o tu sanitku tak, že není vidět „Ambulance“, ale jenom „Lance“, to je taky kalkul :-) . Ve trojce „Vřískotu“ hraje mj. i Lance Henriksen.

Dále, v tý rychlosti si toho nemáte šanci všimnout, je to strašně za letu. Ale když se tam pak nacpe ta reportérka a říká: „Sidney … řekni nám k tomu něco!“, tak se ten obraz hodí do černé a bílé. Obličej Sidney, to policejní auto za ní – je to kromě krajů obrazu černobílé. Až na jednu věc! To policejní auto je popsané opakujícím se nápisem „Woodsboro“ (městečko ze „Vřískotu“). A přesně v ten moment, kdy obraz takhle změní barvu, je jedno „Woo“ z nápisu stále bleděmodré. Proč Woo? Protože John Woo! Klidně, střelme si tam maniakální paralelu, že Mistr natočil i „Živý terč“, kde záporáka hraje zase ten Lance Henriksen. A jo, hádáte správně, „Živý terč“ mám dost rád. Jsem v okolí nejspíš už sám, ale rád ho na napálení „čtyř hvězd z pěti“ mám.


7) To je ta Monica z Friends přeci, South Park, a co se to děje, takhle to v tom filmu nebylo, to jsou mi ale kecy - tohle byl vlastně spolu s tím, že se na konci objeví Freddy, úplně první nápad. Že se reportérka bude ptát a ptát, pak podotkne to o přátelích a nad její hlavou se objeví titulek seriálu, protože Courteney tam hrála Monicu. Opět, má zelený šaty jenom proto, že má zelený šaty i ve „Vřískot“ filmu. No a když už jsem koukal na tu VHSku, všiml jsem si, že se ten její kameraman jmenuje Kenny. V tomhle klipu, nalevo od ní, je ten s tou kamerou nakreslený jako Kenny ze „South Parku“. Ale úmyslně je taky v šeru, protože to není nic hlavního, jen rádoby bonus. Stejně jako napravo od reportérky, ten mračící se „Scream fan“ s cedulí, že to tak ve filmu nebylo. Protože vím, jak tu důmyslně nevyprávím události z toho „Vřískotu“ doopravdy a je to tam jinak.


A poslední lokace, v tom červeném pokoji – ty postavičky jsou víceméně oblečené podle skutečných postav z filmu. Třeba postava, co se jmenuje Stuart, ten má na konci snímku takhle červený župan a na krku náramek. Randy je taky filmově skoro komplet v zelenym.
SPOILER alert! Billy má zase to bílý triko a protože je v tom skutečném „Vřískotu“ vrah, říká v minutovce, že je „možná“ vrah. KONEC útoku od auta SPOILERU!


8) Griffinovi, tam je to asi jasný, zase tu můžu volat k pomoci to jméno přídavný a tj. „oblíbený“. Akorát, díval jsem se pro jistotu na IMDb, poněvadž jsem věděl, že se jeho jméno píše jako „Stewie“. Naštěstí právě na IMDb, na jeho profilu, je v kolonce „Alternativní jména“  i „Stuart ‘Stu’ Griffin“, takže paráda – sedí mi to k tý postavě z „Vřískotu“, co se taky jmenuje Stuart.


9) Potom, opakuj se kolovrátku, Terminátor – jednak, první film (dvojka) u kterýho jsem kdy bulel a přetáčel to na videu pozpátku, takže to vypadalo aspoň na chvilku, že vyjíždí Arnold z tý lávy zase zpátky. No a taky v tom prvním „Vřískotu“ právě – utahují si z toho hororového klišé, když někdo řekne „Já se vrátím!“ (pravděpodobně vzápětí hned zemře). Stuart v županu vstává, jde ve filmu akorát pro piva a dělá si legraci, říká: „Já se vrátím!“. Tak jsem si to spojil.


Když je v záběru ten štáb, je tam namalovaný obraz. Někde jsem to dřív četl a když jsem tohle kreslil, tak jsem si na to vzpomněl. Autoři „Vřískotu“ se tou maskou údajně inspirovali od obrazu Edvarda Muncha, „Výkřik“. A jasně, ta chlupatina, který se říká „dead cat“, ta tady je taky. Mikrofonista jí v packách drží, byt´ je svým vzhledem vyloženě doslovná.


Chtěl jsem, aby tam byl i Michael. Možná jen ego, jak mě kdysi napadlo a zapisoval jsem si podobu bijáku, kde by se tihle tři komplet sešli, a možná jenom fakt a přání, aby tam takhle byli všichni (byt´ jen na času zlomek). Že by hororoví Expendables? I s pánem, co spadl do krabičky hřebíků? No dobře, ne, to jen vtip. 


Jak už jsem psal u reportérky, že tam bude postava z jinýho filmu, který režíroval Wes Craven, tudíž Freddy, to byly dva úplně první nápady. Dozvukem, přišlo mi fajn to celý takhle zakončit. Ne, že se Freddy chechtá nad tím, jak v tý místnosti všechny vykuchá, ale že venku už na něj čeká Jason, takže ho smích brzy přejde. Proto taky, na triku má Jason napsáno VS (viz. fajn kousek „Freddy vs. Jason“). Když jsme ještě u toho Freddyho, tak vážně, jen ve spěchu plk – na začátku, fotka Casey, ne náhodou má na fotce oblečený červenočerný svetřík. Na tý zdi visí i fotka jejího táty, ten je taky v tomhle svetru, ale není to dobře vidět (u Casey je na ten rámeček přímo detail).


PS: Jestliže je to takhle celý divně provázaný, někdo by si pomyslel, že ten plešatý pán v bílém tílku taky něco značí. Hm, bílé to tílko, v něm přeci pobíhá John McClane ve „Smrtonosné pasti“! Navíc, od určitý doby si Bruce Willis začal holit hlavu a ve čtyřce „Pasti“ už je holohlavý. Die Hard - co díl, to bomba bez výmluv a debat, nicméně ne. Ani to není Mr. Propper. Pokud tohle něco znamená, možná jen postřeh do vlastní řady, jak mi kromě kdečeho ulítávají rychle i pačesy (a z hlavy tak asi brzy bude výhodný a zralý vodní meloun). Víc nic.
Opravdu matně, vzpomínám si, o Mr. Properovi jsem jednou čáral něco jako stručně „komiks“. Utkal se proti záchodu a … prohrál. Ale dost jinak, tenhle text končí, za pozornost – jestli seš Ty a Ty okem až tu – tak díky moc!
Žádné komentáře:

Okomentovat